משרד החקלאות ופיתוח הכפר

השרותים הוטרינרים


שאלות ותשובות

לפניכם שאלות נפוצות ותשובות שבודאי יעזרו לכם להתכונן, בתקווה שההכנות תהיינה לשווא:

 

1.      האם צריך להכין את בעל החיים למצב חירום? איך אפשר להסביר לחיות מה קורה (אזעקה, לבישת מסיכות)?

2.     איך אפשר להרגיל כלב או חתול לשהות במרחב המוגן?

3.     אנחנו חוששים שהכלב ישתולל כשנכניס אותו לחדר האטום. מה אפשר לעשות? האם כדאי לתת לו תרופות הרגעה?

4.      למה מספקים מסכות לבני אדם ולא לחיות המחמד?

5.     למה ממליצים להכניס את החתול או הכלב לכלוב?

6.      מה יקרה אם הכלב יאבד בשעת חירום?

7.        מה לגבי חיות מחמד אחרות, כמו תוכים, ארנבונים או אוגרים?

 

שאלה: האם צריך להכין את בעל החיים למצב חירום? איך אפשר להסביר לחיות מה קורה (אזעקה, לבישת מסיכות)?

תשובה: לקחי מלחמת המפרץ וחוויות החדר האטום ב- 1991 לימדו אותנו כי חיות המחמד, כבעליהן, מגיבות למצבי חרום כפי שלמדו וחלקן תיכנסנה בעצמן למרחב המוגן לשמע ההתרעה. כדי לעודד את בעל החיים ולגרום לו לשתף פעולה עמנו בעת כניסה למרחב המוגן עלינו הבעלים מוטלת האחריות להכינו למצב. אי אפשר להסביר לכלב או חתול מה קורה והאמצעי היעיל ביותר הוא לתרגל כניסה למרחב המוגן עם חיית המחמד כשאנחנו רגועים.

 

שאלה: איך אפשר להרגיל כלב או חתול לשהות במרחב המוגן?

תשובה:   כדי להימנע ממצב בו הכניסה למרחב המוגן מלווה ב"מלחמה" עם הכלב או החתול מומלץ להרגיל את בעל החיים לשהות בו, שבוע-שבועיים מראש:

כלבים:

·        סדרו מקום מרבץ עבור הכלב (מומלץ להשתמש במצע שהכלב רגיל אליו (שמיכה או שטיחון). אם ניתן – כדאי להכין לכלב כלוב מתאים (כלוב טיסה, למשל) או נקודה אליה ניתן לקשור את הכלב אם יתעורר הצורך.

·        עיזרו לכלב להתרגל למקום – שבו אתו במרחב המוגן, שחקו אתו או פנקו אותו בחטיפים מתאימים כך שבזמן חירום הכלב ייגש למקום ברצון.

·        דאגו לכך שהקולר של הכלב מתאים בגודלו ושיש רצועה קצרה במקום נוח ונגיש. בעת חירום אין להשתמש ברצועות נמתחות (פלקסי).

חתולים:

·        חתולים נבהלים בקלות מרעש וממראות מוזרים (כמו אדם שמסכת אב"כ על פניו). חשוב מאוד שחתול הנמצא עם בעליו במרחב המוגן יהיה מוגן מפגיעה בעצמו ובסביבתו והדרך היעילה ביותר לשם כך היא הכנסתו לכלוב נשיאה מתאים.

·        כדאי לרכוש כלוב כזה ולהרגיל את החתול לשהות בתוכו. מקמו את הכלוב בבית, בסביבת החתול, רפדו אותו בכרית או שמיכה שהחתול אוהב לרבוץ עליה או נסו להכניס לתוך הכלוב חטיף שהחתול אוהב. החתול יתרגל להיכנס לכלוב ולשהות בו כשדלתו פתוחה, ואז יהיה רגוע גם כשייסגר בכלוב בשעת חירום.

 

שאלה: אנחנו חוששים שהכלב ישתולל כשנכניס אותו לחדר האטום. מה אפשר לעשות? האם כדאי לתת לו תרופות הרגעה?

תשובה: הדבר החשוב ביותר הוא להימנע מלחץ. חיות המחמד רגישות מאוד למצב הרוח של בעליהן ומושפעות ממנו: אדם מפוחד יגרום לתגובה דומה אצל הכלב או החתול שיקשרו מהר מאוד את תחושת הפחד עם המיקום – החדר האטום. במצב כזה בעל החיים יחשוש להיכנס למרחב המוגן. הכנה מוקדמת של המרחב המוגן לשהות משותפת – היא הגורם העיקרי שימזער את החשש לפגיעה בחיות המחמד.

באשר לתרופות הרגעה – השימוש בתרופות כאלה אינו מומלץ, מלבד במקרים קיצוניים של חתול או כלב הנוטה לתגובות קיצוניות. ניתן להיעזר בתרופות טבעיות ובכל מקרה, כיוון שכל תרופה עלולה לגרום לנזק – יש להתייעץ בוטרינר המטפל.

 

שאלה: למה מספקים מסכות לבני אדם ולא לחיות המחמד?

תשובה: המרחב המוגן מספק הגנה טובה הן לבני האדם השוהים בו והן לחיות המחמד שלהם. בשונה מבני האדם, להם מסכת האב"כ מעניקה הגנה נוספת, יש להימנע משימוש במסכות לבעלי חיים ממספר סיבות: 1) לכל כלב או חתול מבנה פנים ואף שונה ולכן קשה מאוד למצוא התקן שיתאים לכל אחד, 2) הפרווה מונעת אפשרות לאטום מסכה על פני בעלי החיים ולכן יעילותה מוגבלת ביותר, 3) והגורם החשוב ביותר – הרכבת מסכה מאולתרת על פני הכלב או החתול עלולה לגרום לו לתחושת חנק, להשתוללות, ניסיונות להסיר את המסכה ואף לפגיעה (נשיכה או שריטה) באדם ובבעל החיים.

 

שאלה: למה ממליצים להכניס את החתול או הכלב לכלוב?

תשובה: בזמן חירום, גם חיית המחמד השלווה ביותר עלולה להילחץ. כלוב סגור דומה למאורה כך שהכנסת בעל החיים לכלוב תאפשר לו להרגיש מוגן ובטוח. במקביל, חשוב לזכור ששהות ממושכת במרחב המוגן עם כלב או חתול עצבני המיילל ומתרוצץ מצד לצד, עלולה להוביל לפגיעה בבעל החיים עצמו ובסובבים אותו – הכנסת בעל החיים לכלוב מגינה עליו ועלינו מפני פגיעות מיותרות.

הכנת כלוב נשיאה מתאים חשובה גם כהכנה למצב שבו יוחלט על פינוי אוכלוסייה למרכזי שהייה – כלוב מתאים הוא הדרך הטובה ביותר להעביר את בעלי החיים בבטחה.

 

שאלה: מה יקרה אם הכלב יאבד בשעת חירום?

תשובה:  חשוב לדאוג מראש שבעל החיים יהיה מסומן, כדי שניתן יהיה לאתר אותו (או את בעליו) אם ייפרדו – אפשר לרשום (בטוש עמיד) על הקולר עצמו או להצמיד אליו דסקית ועליה פרטי הבעלים, כתובת ומספרי טלפון רלוונטיים. סימון בשבב אלקטרוני יאפשר את הזיהוי גם אם הקולר ייפול, אבל לא כדאי להסתפק בסימון זה.

 

שאלה: מה לגבי חיות מחמד אחרות, כמו תוכים, ארנבונים או אוגרים?

·        תשובה: חיות קטנות כמו מכרסמים או ציפורים – ניתן להכניס למרחב המוגן בתוך כלוביהן. כדאי להכין סדין או בד דומה כדי לכסות את הכלוב, דבר שיגרום לבעלי החיים להרגיש בטוחים יותר בסביבה הזרה.

  

 


Home         Last updated: January 1, 2003                     Created by Dganit Ben_Dov  & Yakobson A. Boris